Gallery


Gallery 2017


Emily Symons & Martin Banks
Martin Banks & Rhys Loughead
































This Years Industrial Cups were presented by Show Chairman - Mr Neil Dagg

 Mr Robin Banks - Winner Most points in the Flower and Vegetable section

 Mrs Gloria Armstrong - Winner Challenge Cup Eggs

 Mrs Isobel Wallace - Winner Mrs Macgregor Challenge Cup - Preserves

 Mrs Gloria Armstrong - Winner Most points in the Industrial Section

 Mrs Jane Swaile- Winner Challenge Cup Sewing and Knitting

Challenge Cup Children's Work - Luciana Armstrong


 Challenge Cup Children's Baking - Jessy Armstrong

 Joan Forster Trophy - Children's Baking - Grace Symons

All smiles with their silverware
Isobel Wallace and Kate Elliott

 Nigel Moore and family.


Champion Foxhound - North Tyne Lyric with Debbie O' Neil



If anyone has any photos of other winners from the day or any photos you wish to share
please post on Falstone Show Facebook page.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


2016
All Industrial section Cups were presented by Mrs Jan Forster again this year.


Mrs Gloria Armstrong, Show secretary and winner of Challenge Cup for Baking, Hexham Courant (Baking) and Best Baking Exhibit. Well Done, must of been a very busy week?


                 Robin Banks Winner of the most points in the Flower and Vegetable Section


Colin Watson winner of the Challenge cup (Homemade Drinks)
and Cup for best exhibit in drinks section.


Hazel Ions Winner of the Challenge cup in the Eggs section.




Jane Swaile, winner of  The Challenge Cup for Sewing & Knitting.


Margaret Bird - Winner of the Jim Forster Cup for best Photo in Show














                                                   
















2015 Photos


All Industrial section Cups were presented by Mrs Jan Forster, as retiring chief steward she has served Falstone Show for over 40 years.
Jane Swaile, winner of the Challenge Cup for Baking & The Challenge Cup for Sewing & Knitting.

Rev Susan Ramsaran - winner of the Best Photo in Show.

Kate Elliott winner of the Peter Dixon Cup for the Stick Section

 Harry Reed Winner of the Children's Baking Cup, 9 yrs and under
 Brianna Drutel Winner of the Children's Baking 10 - 16 yrs

Isobel Wallace joint Winner of the Preserves section (with Rita Millington)











































 



The Craft tent was bursting at the seems with allsorts of produce.









The Gallery of Wonder - if you didn't go in you will still be wondering!

















 


  


 






Smokin Gunns rounded off the day in style

 


---------------------------------------------


2014 Photos

Thanks to Neil Denham, Helen Brown

& Eileen Little.




Two new cups this year including the
 Hexham Courant Challenge Cup


Suzanne Hetherington - Winner Hexham Courant Challenge Cup
 for the Cake pictured above
Michael Sanderson - Winner NEW Cup Given by Eileen Little,
Best Drink in Show

Robin Banks - Winners Cup for Vegetable and Flower section


Dr Brian Palling - Winner Peter Dixon Memorial Stick dressers Cup

Mrs I Wallace - Winner Mrs K Macgregor Challenge Trophy
 (Jams and Preserves Section)


Jane Swaile - Winner Challenge Cup
for the Scones, Pastries and Cakes Section


Jane Swaile - Winner Challenge Cup
Knitting, Sewing & Craft Section


Mrs K Elliott - Winner Best Photo Cup


Imogen Hall - Winner Most Meritorious Piece of Children's Work
Given by Balfour Beatty/Fairclough


      Luciana Armstrong - winners Children's Baking Cup
(Winners 9 yrs)  

Brianna Dutel - Winner Joan Forster Cup
Children's Baking (10 - 16 yrs)


Leanne Little - Winner best exhibit in
 Children's' Baking Section

Eileen Little - Winner Homemade Drinks Cup


Neil Denham - The Photographer



















Best Photo in Show 
  
The busy craft tent


















New & improved Obstacle Race




It did stay sunny for most of the day!



Pumpkin Football in the beer tent ?



---------------------------------------------------------------------------------------------


2013 Photos
Thanks to Neil Denham & Helen Brown,
also Gloria Armstrong & Eileen Little.




Best Mule Sheep – Mr. John Dixon


















Challenge Cup – Homemade Drinks – Mrs. Eileen Little



Sisters Suzanne Hethrington  winner of the Challenge Cup - Baking and Trophy for the Preserves &
Louise Wilkinson winner of the Ladies Fell race.



Challenge Cup, Children’s Work – Rhys Page

Peter Dixon Memorial Cup - Stick Dressing section – Mr. J. Bramman

Jim Forster Memorial Cup- Best Photograph – Miss Alice Little

Mrs. Macgregor Challenge Cup – Preserves  & The Challenge Cup – Baking
 – Mrs. Suzanne Hetherington

Joan Forster Trophy, Children’s Baking – Harriet Robinson








Special, Best Baking Exhibit – Jeni Young – Raspberry Jam






Alice Little's winning Photo





Mr Peter Hedley  (Steward) & Mr Andrew Oliver (Judge)
Stick Section

Best Stick in Show - Kate Elliott











Challenge Cup, Children’s Work – Rhys Page

2012 PHOTOS










No comments:

Post a Comment